Zabieg Operacyjny a bezpieczeństwo zwierząt.

Postanowiłem „popełnić” taką małą poradę odnośnie bezpieczeństwa czy też ryzyka podczas zabiegów operacyjnych gdyż pojawia się ostatnio dużo takich pytań w lecznicy szczególnie nurtujących tych właścicieli, których zwierzę ma być poddane jakiemukolwiek zabiegowi w znieczuleniu ogólnym i jest to całkowicie normalne, że właściciel chce wiedzieć na co narażony może być jego zwierzak. Spraw do wyjaśnienia jest kilka jedną z ważniejszych jest jakiemu zabiegowi zostanie poddane zwierzę, w jakim jest ono wieku, w jakiej kondycji, co zrobić by zabieg był bezpieczniejszy.

  • zabieg operacyjny a w szczególności jego rodzaj decyduje o niebezpieczeństwie inaczej wygląda sprawa usunięcia małej zmiany na skórze u zwierzęcia a inaczej usunięcia guza nowotworowego z jamy brzusznej czy klatki piersiowej (to tylko przykłady). Tak naprawdę ryzyko związane z wykonywanym zabiegiem ocenia lekarz weterynarii i jego należy zapytać się o szczegóły przed spodziewanym zabiegiem.
  • wiek zwierzęcia następny bardzo ważny element brany pod uwagę przed operacją. Zdecydowanie mniejsze ryzyko operacyjne jest dla młodych zdrowych zwierząt niż dla starszych czy schorowanych.
  • kondycja pod tym pojęciem rozumiemy czy np zwierzę nie chorowało długo przed zabiegiem i nie było leczone lub jest np. wyniszczone przez chorobę (kondycja słaba, zła) lub jest zwierzęciem zdrowym dobrze odżywionym któremu nic nie dolega (kondycja dobra)

Co zrobić by zminimalizować ryzyko zabiegu? Pierwsza i podstawowa rzecz należy zwierzę zbadać przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu i nie ma znaczenia czy jest on zabiegiem niewielkim czy zabiegiem bardzo poważnym. Narkozę jaką się wykonuje robi się podobną więc i obciążenie organizmu będzie podobne. Tak naprawdę tylko praktykujący lekarz jest w stanie odpowiedzieć po wykonaniu wcześniej badań jakie będzie obciążenie operacyjne organizmu i na co należy się przygotować. Jakie rodzaje badań? z reguły o tym decyduje lekarz prowadzący, z grubsza są to badanie kliniczne zwierzęcia (oglądanie osłuchiwanie, ocena kondycji itp). Ważne jest wykonanie także badań laboratoryjnych tj morfologia i biochemia w celu zbadania w jakim stanie są nerki i wątroba zwierząt mających być operowane. Z reguły przyjmuje się że młody zwierzak to zdrowy zwierzak lecz nie zawsze tak jest. By mieć tego pewność wykonujemy badanie krwi. Tak naprawdę to jest to następny czynnik który wiele wnosi do wiedzy o bezpieczeństwo w narkozie, pozwala również na ewentualne modyfikowanie dawki oraz rodzaju preparatu użytego do wywołania snu u zwierzęcia. Czasami jeśli zachodzi taka potrzeba należy dokonać jeszcze kilku badań dodatkowych np usg, rtg czy ekg ale o tym również zadecyduje lekarz prowadzący.