Nauka czystości

Jak nauczyć szczeniaka czystości

Jeżeli będziesz postępował zgodnie z poniższymi zasadami nauka czystości twojego psa nie powinna przysporzyć trudności

  1. Naukę trzeba rozpocząć w optymalnym wieku tj. ok. 7 – 8 tygodnia życia zwierzęcia. W tym okresie czasu najłatwiej przyzwyczaić szczenię do załatwiania swoich potrzeb w określonych miejscach.
  2. Wyprowadzaj zwierzę na dwór 6 – 8 razy dziennie. Wybierz odpowiednie miejsce i wyprowadzaj tam szczeniaka zaraz po przebudzeniu po zabawie i ok. 30 min. po jedzeniu. Wyprowadzanie psiaka w to samo miejsce spowoduje że zapachy będą pobudzały go do załatwiania potrzeb. Nie należy bawić się z psem dopóki się nie załatwi. Z reguły maluchy przed wypróżnieniem potrzebują ok. 10 do 15 min ruchu. Nie należy psa zabierać do domu przed załatwieniem potrzeb.
  3. Stosuj ustalone hasło które kojarzyć się będzie psu z miejscem i załatwianiem potrzeb fizjologicznych
  4. Stosuj nagrodę po załatwieniu się w odpowiednim miejscu (może być smakołyk lub pieszczota czy zabawa) musi jednak zawsze nastąpić zaraz po tym jak zwierzę się załatwi, nie moŜna czekać z tym aż do powrotu do domu bo z nim będzie kojarzona nagroda. Stale należy kontrolować zwierzę które przebywa w domu, jeśli tylko zauważymy że zaczyna się załatwiać należy tę czynność przerwać i wyprowadzić szczenię na dwór.
  5. Gdy musimy wyjść z domu i zostawić szczeniaka samego należy go zamknąć w pomieszczeniu w którym będzie czuło się bezpiecznie ale niezbyt dużym by uniknąć sytuacji w której szczenię załatwia się w jednym kącie, a w drugim śpi. Pamiętać też należy że takie zwierzę nie powinno być pozostawione samo dłużej jak 4 godź.
  6. Nigdy nie należy karać po fakcie. Jeżeli szczenię załatwi się w domu nie wolno zanurzać jego nosa w wydalinach. Jeżeli zauważasz że psiak przygotowuje się do załatwiania należy tupnąć nogą lub delikatnie go przestraszyć, pozwoli to nam wyprowadzić go na dwór gdzie się w spokoju załatwi.
  7. Nie należy zostawiać psu stałego dostępu do jedzenia, powinno mieć ono miejsce w określonych porach co również spowoduje że wydalanie też będzie o określonych porach.
  8. Wszystkie miejsca w domu w których szczenię się załatwiło należy starannie oczyścić i zmienić ich zapach. Jeżeli tego nie zrobimy psiak może tam powrócić i znowu się załatwić.
  9. Przestrzegaj powyższych zasad a twoje szczenię prędzej czy później nauczy się czystości.
  10. Jeśli jednak będziecie mieli z tym trudności zwróćcie się do waszego Lek. Wet.

Rady wg dr Debry Horwitz

Inną częstą metodą stosowania nauki czystości u zwierząt którym zdarza się załatwić to i owo w domu jest metoda na „gazetę” trzeba zaobserwować miejsca w których pies najczęściej się załatwia i układać tam gazety. Po przyzwyczajeniu się zwierzęcia do załatwiania się na nią następuje faza przemieszczania jej w kierunku drzwi „małymi kroczkami” jeśli dochodzimy już do drzwi i jest ten czas że należałoby ją wystawić poza nie przyjmuje się że nauka jest zakończona a pies powinien dawać wyraźnie znać że chce wyjść poza mieszkanie. Częstą zdarzają się sytuacje w których zwierzę załatwia się w kilku miejscach trzeba zastosować metodę jak wyżej tylko że w kilku miejscach potem zjechać nimi w jedno miejsce a dopiero potem w kierunku drzwi.

tekst tej porady można wykorzystać do celów indywidualnych wszelkie przedruki i inne zastosowania po konsultacji z autorem.