Kastracja czy trzeba …?

Kastracje samców

Samce psów i kotów można kastrować już w okolicach 6 – 10 miesiąca życia. U kotów najlepiej obserwować zachowanie i w momencie prób znakowania terytorium podjąć decyzje o pozbawieniu go gonad. Z psami sytuacja nie jest tak prosta gdyż nie pokazują one tak wyraźnie momentu kiedy dojrzewają płciowo. Najczęstszą przyczyną podjęcia takiego kroku jest nadmierna pobudliwość płciowa tzw. satriaza (pies naskakuje na wszystko i wszystkich w otoczeniu); uciekanie z domu w okresie rozrodczym ; włóczęgostwo; zapobieganie wypadkom komunikacyjnym; nadmierna agresywność; znakowanie terytorium czy nieprzyjemny zapach (koty).

Zalety

Postępowanie takie daje prawie zawsze oczekiwane efekty i to na zawsze, niekiedy tylko (jeśli idzie o psy agresywne) metoda ta do końca się nie sprawdza. Pamiętać należy że w wypadku kotów kastrować należy w miarę młode osobniki które nie mają jeszcze wyrobionego nawyku znakowania. Jeśli wykonuje się taki zabieg u zwierzęcia starszego przyniesie ono poprawę o tyle że mocz przestanie być śmierdzący sam odruch znakowania pozostanie

Wady

Zabieg wymaga postępowania chirurgicznego a więc pełnej narkozy, czasami po zabiegu zwierzę staje się o wiele bardziej spokojne niż byśmy sobie tego życzyli. Nadmierny apetyt możliwość tycia. Można zapobiegać stosując odpowiednią dietę lub karmy przeznaczone dla zwierząt kastrowanych.

tekst tej porady można wykorzystać do celów indywidualnych wszelkie przedruki i inne zastosowania po konsultacji z autorem.