Gryzący problem

Zrobiło się cieplej pojawiły się kleszcze a za chwilę będzie ich niesamowita ilość dlatego słów kilka o kleszczach i odpowiedzi na pytania które najczęściej przewijają się w lecznicy. Kiedy pojawiają się kleszcze – pojawiają się one już od końca lutego zależy jaka zima temperatura ok 4-8 stopni wystarcza już by kleszcze pojawiły się wcześniej przykładowo w tym roku pierwszego kleszcza „wyjąłem ze zwierzęcia – kot” już początkiem marca. Inne pytanie jak zabezpieczyć przeciw kleszczom psa czy kota obroża czy „kropelka”. Ja zazwyczaj wybieram „kropelkę: gdyż jest ona mniej obsługowa dla właściciela zwierzęcia ale…… są różne jakie podać. Najbardziej popularne i bezpieczne są te oparte na bazie FIPRONILU preparat; Frontline ; Fiprex; itp trzeba niestety zdawać sobie sprawę z tego że jeżeli chodzi o zwalczanie kleszczy działają one od lat kilku 3-4 słabo dlaczego gdyż populacja kleszczy „przyzwyczaiła” się do tego preparatu chemicznego i nie osiąga on już takiej skuteczności jak 10 lat temu. Co więc zrobić? ja osobiście zalecam preparat FYPRYST dawkę dwukrotnie większą dla zwierzęcia i to powoduje że efekt terapeutyczny jest lepszy pojawia się pytanie czy to jest bezpieczne odpowiedź brzmi tak o ile stosuje się sam Fipronil bez żadnych dodatków (w postaci inny preparatów) dlatego że w próbach klinicznych stosowano dawki 400 krotnie wyższe od zalecanych i nie osiągnięto efektu toksycznego. Pozostaje ewentualnie tylko kwestia ceny. Problem ten jest znaczny jeśli chodzi o koty bo tak naprawdę jest to jeden jedyny w miarę skuteczny preparat do zwalczania kleszczy w tej grupie zwierząt pozostałe są albo dla nich silnie toksyczne albo nieskuteczne. Stąd ja dla kota stosuję dawkę dla najmniejszego psa. Inne Preparaty godne polecenia i zaufania do zwalczania kleszczy ale zaznaczam tylko u psów: to są to preparaty głównie starej daty z większą toksycznością dla zwierząt ale bezpieczne, natomiast sa one bardziej skuteczne jeśli chodzi o zwalczanie kleszczy. Najlepiej sprawują się wszelkiego rodzaju mieszanki Permetryny w różnych preparatach ja osobiście stosuję EXSPOT działanie b. dobre, są jeszcze preparaty PRACTIC zawierające Piryprol również skuteczne do zwalczania kleszczy. Preparatów tych nie znajdziecie w sklepach zoologicznych a tylko w lecznicach. Od razu wspomnę o ziołowych substytutach kroppelkowych czy obrożowych dostępnych w zoologicznych sklepach są one jakimś rozwiązaniem może nie najlepszym ale jednak, oparte są na bazie olejków eterycznych z różnych roślin co może odstraszać kleszcze natomiast ich nie zabija. Często po tego typu preparatach pojawiają się uczulenia świąd utrata włosa i konieczna staje się wizyta w lecznicy, co sumując wychodzi drożej niż zakup normalnie działającego preparatu w lecznicy. Pozostaje jeszcze zapach który bardzo znacznie utrudnia życie właścicielom, szczególnie takim których zwierzęta śpią z nimi w łóżku.


Teraz obroże, są one przeróżnej „maści” zalecam osobiście chemiczne a nie biologiczne (olejki) gdyż są zdecydowanie skuteczniejsze. Zaletą dobrej obroży jest długość działania w większości skutecznych obroży jest on rozpięty między 4-7 miesięcy od jej założenia, działają dobrze repelencyjnie (odstraszająco). Teraz wady tych jest niestety więcej zacznijmy od ceny dobre są znacznie droższe 50 zł i więcej, nie powinno się jej zakładać u zwierząt młodszych jak 6 miesięcy (toksyczne); następny problem to możliwość zdjęcia przez zwierzę szczególnie jeśli lubi przebywać w gąszczu roślin często zahaczają i do domu wracają już bez obroży. Obroża by była skuteczna musi być noszona cały czas a i tak mogą pojawić się okresy kiedy będzie działała słabiej lub nie będzie działała w ogóle. Obroże p.pasożytnicze są to obroże proszkowe sprasowane substancja chemiczna utlenia się i pomału rozpada powlekając całe zwierzę, jeśli zwierzak zostanie silnie namoczony: deszcz, kąpiel zabezpieczenie zostanie z niego zmyte i nie jest chroniony przeciw pasożytom, podobnie się dzieję gdy obroże zakładamy na dzień a zdejmujemy na noc. No i jeszcze jedna wada zapach, nawet niektóre obroże chemiczne mają silny zapach przynajmniej na początku zaraz po wyjęciu z pudełka potem on się zmniejsza ale i tak może być dyskomfortowy dla zwierzęcia czy człowieka. Ja osobiście polecam obroże KILTIX są też i inne ale ja jestem przekonany do tych. Pojawiła się nowość na rynku obroże BIOBIFEN ale nie wiadomo jak będą działać bo to dopiero ich pierwszy sezon są tańsze ale już sam producent zastrzega że skuteczny okres działania może wynieść zaledwie 2 miesiące. Więcej jak je przetestujemy na psach :)


No i ostatni element mechaniczne usuwanie kleszczy jest to również jakieś wyjście z sytuacji ale tylko w tych przypadkach jeśli infestacja nie jest znaczna przy dużej inwazji nie można sobie tak poradzić w jej zwalczaniu. Znowu pomysłów wiele począwszy od wykręcania ręcznego (skuteczne przy dużych kleszczach no i trzeba jeszcze potrafić) po wszelkiej maść urządzenia do zdejmowania kleszczy wydają się być skuteczne o ile postępuje się z zaleceniami producenta. Ja obecnie będę testował urządzenie TICK TWISTER pojawi się również ono w sprzedaży w naszej lecznicy za dość przywoitą cenę

Samo usunięcie kleszczy nie gwarantuje jeszcze zdrowia zwierzęcia dlatego w niedługim czasie popełnię jeszcze jeden wpis traktujący o chorobach którymi może się zarazić wasz zwierzak gdy długo nosi kleszcza.


Jedna odpowiedź na „Gryzący problem

  1. Pingback: Tick twister | Centrum Weterynaryjne Res-Vet