Antykoncepcja : chirurgia czy hormony ?

Antykoncepcja hormonalna

Zalety

Niewielki stres związany z podskórną iniekcją. Niewielki jednorazowy koszt. Czas działania do 6 miesięcy. Odwracalność procesu tzn. po zaprzestaniu podawania hormonu cykl płciowy zwierzęcia powraca do normy i zwierzę może posiadać młode.

Wady

Do wad zaliczyć trzeba konieczność wielokrotnego podawania preparatu konieczność przerywania podawania na 1 cykl płciowy co cztery iniekcje by zminimalizować ryzyko wystąpień zaburzeń macicy. Możliwość wystąpienia ropomacicza przy nieprzestrzeganiu powyższej reguły. Niekiedy powstają zmiany (odbarwienie włosa) w miejscu iniekcji. Pamiętać należy że aby zastosować antykoncepcję hormonalną zwierzę musi przejść przez pierwszy cykl płciowy bez podawania leków hormonalnych świadczy to bowiem o pełnym rozwoju zwierzęcia . Powyższa antykoncepcja związana jest z iniekcją która daje rozwiązanie problemu do 6 miesięcy. Są też tabletki hormonalne jednak stosowanie ich wymaga częstszego podawania co w końcowym efekcie jest niewygodne (w przypadku suk, jeśli chodzi o kotki postępowanie hormonalne nie nastręcza takiego problemu)

Trwała sterylizacja chirurgiczna

Zalety

Jest to zabieg chirurgiczny wykonywany w pełnej narkozie. Zabieg ten daje 100% pewność o niepłodności zwierzęcia. Jednorazowy koszt zabiegu jest niższy niż wielokrotne koszty iniekcji hormonalnych. Zabieg ten wyklucza możliwość powstania schorzeń macicy, oraz zapobiega występowaniu nowotworów gr. mlekowego (o podłożu hormonów płciowych) ale tylko do terminu drugiej cieczki (dotyczy suk).

Wady

Do wad zaliczymy konieczność wykonania zabiegu w pełnej narkozie (ryzyko operacyjne zależy od wielu czynników). Nieodwracalność zabiegu tzn. zwierzę już nigdy nie będzie mogło mieć młodych. Czasami po zabiegu dochodzi do zmian w charakterze zwierzęcia (może stać się spokojniejsze). U sterylizowanych zwierząt może pojawić się problem z otyłością (można go uniknąć nie przekarmiając zwierzęcia lub stosując diety dla zwierząt sterylizowanych ). W pewnym odsetków sterylizowanych suk (szczególnie w gdy były poddane zabiegowi we wczesnej młodości) może dochodzić w późniejszym czasie do nietrzymania moczu (przypadłość dająca się leczyć)

Wiadomości dodatkowe

Pamiętać należy bez względu na to na co się zdecydujemy, że aby dokonać antykoncepcji hormonalnej, lub sterylizacji, zwierzę musi być dojrzałe płciowo co oznacza, że musi przejść pierwszy w swoim życiu cykl płciowy od początku do końca. Świadczy to o dojrzałości osi neurohormonalnej organizmu i o tym że w pełni ukształtowana jest psychika zwierzęcia.

tekst tej porady można wykorzystać do celów indywidualnych wszelkie przedruki i inne zastosowania po konsultacji z autorem.