13 rad jak postępować z psem

13 rad

 1. Nie karm psa jedzeniem, które jesz lub jadłeś.
 2. Psa karm zawsze po swoim (rodzinnym) posiłku.
 3. Nie wpuszczaj psa do sypialni (to znaczy, że nawet w najmniejszym mieszkaniu musi być pomieszczenie, do którego psu jest wstęp wzbroniony.
 4. Czasami wchodź (stawaj) na psie legowisko.
 5. Nie pozwalaj psu wchodzić na meble (tapczan, fotele).
 6. Czyść i szczotkuj psa codziennie, niezależnie od tego czy trzeba, czy nie.
 7. Baw się z psem zabawkami, ale zawsze z zabaw wychodź jako zwycięzca i po każdej zabawie chowaj zabawkę.
 8. Nie pozwalaj psu gryźć w trakcie zabawy. Po każdej próbie ugryzienia musi nastąpić krótkie „fuj” lub „nie” i natychmiastowe przerwanie zabawy.
 9. Nie pozwalaj aby pies zwracał na siebie uwagę. Zwracaj na psa uwagę wtedy gdy chcesz tego TY, a nie twój pies. Zawsze wołaj psa do siebie nigdy nie chodź do niego !
 10. Zawsze pilnuj, by w drzwiach pies puszczał Ciebie przodem.
 11. Jeśli pies leży lub stoi Tobie na drodze, nie omijaj go ani nie przechodź przez niego. To pies musi Ci zejść z drogi.
 12. Chodząc z psem na smyczy, zmieniaj często kierunek bez uprzedzenia.
 13. Nigdy nie pozostawiaj dzieci i psa razem bez nadzoru !!!

Większość przedstawionych zasad wynika z bezpośredniej relacji: przewodnik psiego stada a jego pozostali członkowie. Jeżeli raz złamiemy którąś z zasad, ponowne jej wprowadzenie może się nie udać. Psy nie rozumieją wyjątków ! Naszą chwilową słabość pies postrzegać będzie jako swoje zwycięstwo i krok w kierunku poprawy pozycji.

tekst tej porady można wykorzystać do celów indywidualnych wszelkie przedruki i inne zastosowania po konsultacji z autorem.